Each year the SRL awards trophies in 4 categories.
Male Player of the Year
Female Player of the Year
Coach of the Year
Referee of the Year

These awards are nominated by the clubs / players and are awarded on a majority vote. Clubs / players are advised against voting for their own members to ensure we don’t have a dead heat or a club with a larger player base is able to sway the voting numbers.

2020 Male Player of the Year Female Player of the Year Coach of the Year Referee of the Year
Winner Wertti Bask (Helsinki RC) Anna Soiluva (Tampere RC) Casey Dent (OTS) Chris Gibbons
Other Nominees Thomas Finell (Warriors RC) Sanna-Kaisa Lintu (Tampere RC) Aleksi Aalto (Tampere RC) Stephen Whittaker
Ossi Aro (Kuopio RC) Sanna Reinikainen (Helsinki RC) Jaun Mioch (Turku RC) George Mossford
Federico Danzi (Pori RC) Eeva Pohjanheimo (Kuopio RC) Matti Keränen (Kuopio RC) Alessandro Begnoni
James Hillier (Turku RC) Emma Virtanen (Turku RC) John Wuatai-Tariau (Warriors RC) Palemia Field
Mauno Konttila (Jyväskylä RC) Hanna Visuri (Tampere RC) Mikko Aalto (Helsinki RC) Janne Lumme
Kosti Ekola (Warriors RC) Ida Herrgård (Kuopio RC) Jake Pratley (Helsinki RC) Thierry Demoulin
Matti Keränen (Kuopio RC) Ifeoma Kulmala (Helsinki RC) Jani Koponen (Saimaa RC) Mathias Solana
Antti Lammi (Warriors RC) Sarianna Haavisto (Tampere RC) Alastair Davies (MNT15) Heidi Halttunen
Bam Hennessy (Helsinki RC) Ulla Tuomainen (Helsinki RC) Ari Tikkanen (Kuopio RC) Mariya Honkanen
Blue Tutuila (OTS) Wilma Heiskala (Warriors RC) David Baker (Kuopio RC) Satu Raudasoka
Curtis Pollard (OTS) Anne-Mari Runsala (Warriors RC) Jatta-Mari Harju (Warriors RC) Paul Davies
Eeti Koskinen (Turku RC) Camilla Garbut-Uusilehto (Turku RC) Jussi Tamminen (Helsinki RC) Elina Koski
Eetu Lahtivuori (Turku RC) Elisa Salonen (Tampere RC) Lauri Niemi (Turku RC)
Joonas Koskelainen (Kuopio RC) Jasmin Ahonen (Kuopio RC) Rob Hussey (Jyväskylä RC)
Jussi Viljänen (Abroad) Jenna Koskinen (Jyväskylä RC) Ronan Rochford (Helsinki RC)
Kasperi Korhonen (Warriors RC) Kati Leskinen (Warriors RC) Timo Väljä (Seinäjoki RC)
Kim Ali-Keskikylä (Turku RC) Kati Miettinen (Tampere RC) Mikel Echegoyen (Oulu RC)
Linus Backman (OTS) Liisa Lemmetilä (Helsinki RC) Eve Sapattinen (Jyväskylä RC)
Mika Närhi (Espoo RC) Lilli Tikkanen (Warriors RC) Juice Leskinen (Warriors RC)
Mikko Litmanen (Kuopio RC) Marina Harjunpää (Turku RC) Maswazi Dlamini (Turku RC)
Niko Latvakoski (Linna RC) Mira Leppälä (Helsinki RC) Pete Pitkämäki (Linna RC)
Olli Räsänen (Joensuu RC) Pauliina Nikkilä (Jyväskylä RC) Petri Sallansalo (Tampere RC)
Roland Kelso (Kalev RC) Reetta Jokinen (Linna RC) Chris Wallace (Kalev RC)
Sakari Kitunen (Oulu RC) Claire Shaw (Warriors RC) Jono Kyffin (Pori RC)
Samu-Petteri Pääkkö (OTS) Pauliina Petsola (Jyväskylä RC) Kitione Saukuru (Kuopio RC)
Théotime Pélle (Jyväskylä RC) Reetta Tenhu (Jyväskylä RC) Henri Tyrväinen (Jyväskylä RC)
Andrew  Serave (Kuopio RC) Riina Ala-Tuori (Tampere RC) Patrick Sweeney (Kuopio RC)
Charles Whipp (Linna RC) Sarianne Mentula (Linna RC)
Jed Patton (Turku RC) Taru Pekki (Warriors RC)
Raine Hirvisaari (Linna RC) Venla Lehtonen (Kuopio RC)
Tom Stonestreet (Oulu RC) Ketlin Loob (Kalev RC)
Yki Tynkkynen (Saimaa RC) Sanni Nurmi (Turku RC)
Rasmus Toompere (Kalev RC) Eve Sapattinen (Jyväskylä RC)
Ville Husa (Oulu RC) Sanni Honkanen (Jyväskylä RC)
Aaro Katainen (Jyväskylä RC) Kati Heikkonen (Turku RC)
Jake Pratley (Helsinki RC) Teija Alasalmi (Helsinki RC)
Jaime Lopez (Helsinki RC) Tuula Mathlin (Warriors RC)
Juha Rainvuori (Warriors RC)
Migs Lakkonen (Espoo RC)
Tatu Kejonen (Linna RC)
Michael Manning (Kuopio RC)
Chris Denholm (Helsinki RC)
2019 Male Player of the Year Female Player of the Year Coach of the Year Referee of the Year
Winner Matti Keränen (Kuopio RC) Satu Heikkonen (Turku RC) Juan Mioch (Turku RC) Olli Linnossuo
Other Nominees Wertti Bask (Helsinki RC) Anna Soiluva (Tampere RC) Mauno Konttila (Jyväskylä RC) Chris Gibbons
Kosti Eskola (Warriors RC) Oona Tolppanen (Helsinki RC) DJ McFadden (Turku RC) George Mossford
Kasperi Korhonen (Warriors RC) Tuuli Willgren (Helsinki RC) Kati Miettinen (Tampere RC) Isaac Visser
Alexander Bannatyne (OTS) Eve Sapattinen (Jyväskylä RC) Matti Keränen (Kuopio RC) Stephen Whittaker
Noora Plattonen (Jyväkylä RC) John King  (Espoo RC) Mariya Honkanen
Kati Leskinen (Warriors RC)
Jenna Koskinen (Jyväskylä RC)
2018 Male Player of the Year Female Player of the Year Coach of the Year Referee of the Year
Winner Jussi Viljanen (Kuopio RC) Reetta Tenhu (Jyväskylä RC) Henri Tyrväinen (Jyväskylä RC) George Mosford
Other Nominees John Wuatai-Tariau (Warriors RC) Anna Soiluva (Tampere RC) Stu Reynish (Warriors RC) Stephen Whittaker
Samu-Petteri Pääkkö (OT) Jenna Koskinen (Jyväskylä RC) Antti Partanen (Kuopio RC) Isaac Visser
Bam Hennessy (Helsinki RC) Olli Räsänen (Joensuu RC) Emmi Laine
Ali Al-Itawa (Espoo RC)
2017 Male Player of the Year Female Player of the Year Coach of the Year Referee of the Year
Winner Matti Keränen (Jyväskylä RC) Hanna Visuri (Tampere RC) Drew Warwick-Smith (Tampere RC) Chris Gibbons
Other Nominees Thomas Finell (Warriors RC) Anna Soiluva (Tampere RC) Casey Dent (OTS) Stephen Whittaker
Mauno Konttila (Jyväskylä RC) Oona Tolppanen (Helsinki RC) Juan Mioch (Turku RC) George Mossford
Jarkko Tuoresmäki (OTS) Jessi Mäenpää (Turku RC) Bam Hennessy (WNT7s) Palemia Field
Julius Kekelainen (Tampere RC) Jenni Saari (Tampere RC) Antti Partanen (Kuopio RC) Emmi Laine
Henri Repo (Warriors RC) Marjo Laaksonen (Linna RC) Henri Tyrväinen (Jyväskylä RC) Stevan Thorne
Niina Ojala (Tampere RC) Rob Hussey (Jyväskylä RC) Hanna Visuri
Sofia Ukkonen (Helsinki RC) David Baker (Kuopio RC) Jaakko Kanniainen
John King (OTS)
David Mac Dougall (Espoo RC)
2016 Male Player of the Year Female Player of the Year Coach of the Year Referee of the Year
Winner Aaro Katainen (Jyväskylä RC) Anna Soiluva (Tampere RC) John King (OTS) Chris Gibbons
Other Nominees
2015 Male Player of the Year Female Player of the Year Coach of the Year Referee of the Year
Winner Kosti Eskola (Warriors RC) Kati Miettinen Ray Dickson (Linna RC) Chris Gibbons
Other Nominees Aaro Katainen (Jyväskylä RC) Ulla Tuomainen (Helssinki RC) Henri Tyrväinen (Jyväskylä RC)
Thomas Finell (Warriors RC) Satu Raudasoja (Warriors RC) Alastair Davies (Helsinki RC)
Jussi Viljanen (Kuopio RC) Eveliina Christofrou Lauri Ylönen (WNT7s)
Ofa Loketi (Helsinki RC) Sofia Ukkonen (Helsinki RC) David Baker (Kuopio RC)
Curtis Bradford (Åland Stags) Jenna Koskinen (Jyväskylä RC)
Matti Tuominen (Pori RC)

This post is also available in: Finnish